Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie

HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

BUNA DIMINEATA,MARTI !

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 2267
Puncte Puncte : 2538
Reputatie Reputatie : 3
Varsta Varsta : 73
Localizare Localizare : Galati

PostSubject: BUNA DIMINEATA,MARTI !   Mon Jul 04, 2016 7:20 am

First topic message reminder :

Rugăciunea unui soţ pentru soţia lui.
“Dumnezeul meu, Tu mi-ai dat o soţie ca tovarăşă nedespărţită a vieţii mele şi să-mi fie părtaşă soartei în timpul călătoriei mele pe pământ. Fă, Preabunule, să cunosc că încredinţându-mi această fiinţă, din mâinile Tale mi-ai încredinţat-o, să-i fac fericirea şi să lucrăm împreună virtutea; că floarea frumuseţii, blândeţii şi a bunătăţii fiind însuşirile firii sale, totdeauna este supusă, prin însăşi firea sa, la felurite slăbiciuni şi neputinţe. Ajută-mi să nu fiu asupritor şi nedrept cu ea. Să nu pretind lucruri mai presus de puterile ei şi împotriva dreptului cuvânt. Căci dacă nu cerem de la strălucitorul trandafir să înflorească afară din timpul său şi de la frageda viorea, să să aibă tăria şi trăinicia copacilor, cum voi cere de la soţia mea lucruri mai presus de puterile ei?”

Last edited by ana16 on Tue Jul 18, 2017 9:35 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile http://www.anitanna.wordpress.com

AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   Tue May 30, 2017 10:24 am

Mie nu-mi place cum arata..e prea subrire siropul,pare a fi nelegata;eu fierb mai mult timp siropul si api]oi adaug petalele de trandafir si iese asa cum trebuie !
Acum ,la fel de adevarat e ca puteam sa aleg un alt filmulet dupa gustul meu…dar sunt grabita ma asteapta si alte treburi…
La 200 de grame de petale de trandafiri pun 300 de grame de zahar tos si
zeama de la 1 lamaie mare
150 de ml. de apa
Intai eu fierb siropul…
Iese putina dar are o aroma minunata,deosebita!
Asa ca astazi...dulceata de trandafiri...
Back to top Go down
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   Tue Aug 15, 2017 8:40 am

„Adormirea Maicii Domnului”

Pe 15 august sarbatorim „Adormirea Maicii Domnului”. Stim prea putine lucruri despre locul si timpul cand Nascatoarea de Dumnezeu s-a mutat la cele vesnice. Sfanta Scriptura nu spune nimic. Relatarile ce ne parvin apartin Sfintei Traditii si sunt de o gingasie aparte.

Biserica „nu se concentreaza asupra contextului istoric, nici asupra datei si locului” in care a adormit Maica Domnului. Pe toate acestea, inclusiv importanta doctrinara a mutarii ei, le exprima foarte bine troparul si icoana praznicului. Troparul, de o frumusete poetica aparte, spune: „Intru nastere fecioria ai pazit, intru Adormire lumea nu ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare; mutatu-te-ai la Viata, fiind Maica Vietii si cu rugaciunile tale, izbavesti din moarte sufletele noastre.”daca, in general, moartea creeaza angoase si frica, insotite de jalea despartirii, a coborarii in singuratatea mormantului intunecat, moartea Maicii Domnului este plina de liniste si iubire, de tindere spre Viata cea vesnica si de miscarea inspre lumina cea neinserata.Moartea Maicii Domnului devine adormire, mutare la Viata, devine un rasarit luminos al zilei celei de taina si nesfarsite. Asa se face ca sarbatoarea nu este nicidecum trista si funebra, ci plina de lumina si bucurie. „Moartea nu mai este moarte. Moartea straluceste de vesnicie si nemurire. Moartea nu mai este separare, ci unire. Nu mai este tristete, ci veselie.” Or, chiar daca Maica Domnului e mai presus decat toata faptura, totusi e una dintre noi. Destinul ei poate fi si destinul nostru. Si noi, prin moarte, ne putem muta la Viata. Nu in zadar intr-una dintre cele mai cunoscute pricesne in cinstea Maicii Domnului o rugam pe aceasta: „Sa ne duci cu tine

Unde calea-ti duce,
Sa ne duci in Ceruri,
La Fiul tau dulce.
2bb324d2eed14e1f584ad0f1cb8c6157_L
Luna august – Luna Maicii DomnuluiDin Edictul imperial bizantin din 1297, dat de imparatul Andronic II Paleologul, de proclamare a lunii august drept Luna Maicii Domnului: „Acum este o impreuna-praznuire a celor ceresti si a celor pamantesti. Acum ingerii, pogorand din cer, se amesteca cu noi, oamenii. […] Acum Insusi Dumnezeu vine de o cheama pe Maica Lui si, primind in sanurile Sale preasfantul ei suflet, il urca la ceruri in alai de ingeri care plinesc lauda lui. Acum Fecioara, chiar daca se muta cu trupul de aici, nu se departeaza de la noi, ci, veghind dintru cele de sus, cata la noi in veac. […] Deci cuvine-se ca praznicul Adormirii ei sa fie praznuit nu doar o singura zi, ci, luand inceput o data cu luna, sa o strabata intreaga si sa se incheie o data cu ea”.

Back to top Go down
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   Tue Aug 15, 2017 7:12 pm