Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Calendarul zilei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

Sex Sex : feminin
Mesaje Mesaje : 2185
Puncte Puncte : 2448
Reputatie Reputatie : 3
Varsta Varsta : 73
Localizare Localizare : Galati

MesajSubiect: Calendarul zilei    Mar Iun 07, 2016 9:55 am

Rezumarea primului mesaj :

Buna dimineata! photo u9ouz8117hj.gif
Iti multumesc,Doamne pentru ziua  pe care mi-ai dat-o si care incet se scurge... si te rog sa fii cu mine in aceasta noua zi...
Dumnezeu este dragoste!
Calendarul zilei:
Sf Sfintit Mc.Teodot din Ancira;
Sf Mc.Zenaida;
Sf Cuv,. Sebastiana.

Ultima editare efectuata de catre ana16 in Mar Iun 07, 2016 10:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.anitanna.wordpress.com

AutorMesaj
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Dum Dec 11, 2016 8:34 pm

Psalmul 78
1. Dumnezeule, intrat-au neamurile în moştenirea Ta, pângărit-au locaşul Tău cel sfânt, făcut-au din Ierusalim ruină.
2. Pus-au cadavrele robilor Tăi mâncare păsărilor cerului, trupurile celor cuvioşi ai Tăi, fiarelor pământului.
3. Vărsat-au sângele lor ca apa împrejurul Ierusalimului şi nu era cine să-i îngroape.
4. Făcutu-ne-am ocară vecinilor noştri, batjocură şi râs celor dimprejurul nostru.
5. Până când, Doamne, Te vei mânia până în sfârşit? Până când se va aprinde ca focul mânia Ta?
6. Varsă mânia Ta peste neamurile care nu Te cunosc şi peste împărăţiile care n-au chemat numele Tău.
7. Că au mâncat pe Iacob şi locul lui l-au pustiit.
8. Să nu pomeneşti fărădelegile noastre cele de demult; degrabă să ne întâmpine pe noi îndurările Tale, că am sărăcit foarte.
9. Ajută-ne nouă, Dumnezeule, Mântuitorul nostru, pentru slava numelui Tău; Doamne, izbăveşte-ne pe noi şi curăţeşte păcatele noastre pentru numele Tău.
10. Ca nu cumva să zică neamurile: „Unde este Dumnezeul lor?” Să se cunoască între neamuri, înaintea ochilor noştri,
11. Răzbunarea sângelui vărsat, al robilor Tăi; să intre înaintea Ta suspinul celor ferecaţi.
12. După măreţia braţului Tău, păzeşte pe fiii celor omorâţi.
13. Răsplăteşte vecinilor noştri de şapte ori, în sânul lor, ocara lor cu care Te-au ocărât pe Tine, Doamne.
14. Iar noi, poporul Tău şi oile păşunii Tale, mărturisi-ne-vom ţie, în veac, din neam în neam vom vesti lauda Ta.

Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Lun Dec 12, 2016 10:06 am

Sfantul Spiridon al Trimitundei

Sfantul Spiridon al Trimitundei a trait in secolul al IV-lea. S-a nascut in jurul anului 270, in Aski, Cipru, si a fost pastor de oi. Dupa moarte sotiei sale, alege sa duca o viata ascetica. Ajunge episcopul Trimitundei, o cetate din apropierea orasului Pafos. Participa la primul sinod ecumenic de la Niceea din anul 325.

In fiecare an, pe 12 decembrie, papucii Sfatului Spiridon sunt schimbati. Se spune ca ei se tocesc ca urmare a drumului parcurs spre vestirea lui Hristos in intreaga lume. De aici si denumirea de "sfantul calator”. Din marturiile unor clerici reiese ca pentru perioade scurte de timp, trupul sfantului nu mai este prezent in racla, iar atunci cand revine, este cald si prafuit.

Acesta este si motivul pentru care, in cantarile Acatistului sau spunem: "Bucura-te ca esti si cu oamenii cu trupul petrecator; Bucura-te ca incaltamintele tale slujesc ca dovada“.

Sfantul Spiridon a fost prins in timpul persecutiei, schingiuit si intemnitat. A trecut la cele vesnice in anul 348 d.Hr, la varsta de 78 de ani. Moastele sale se gasesc in Insula Corfu.

Troparul Sfântului Ierarh Spiridon
Glasul 1
Soborului celui dintâi te-ai arătat apărător şi de minuni făcător, de Dumnezeu purtătorule Sfinte Spiridon, părintele nostru. Pentru aceasta cu femeia cea moartă în groapă tu ai vorbit şi şarpele în aur l-ai prefăcut. Şi când ai cântat sfintele rugăciuni, îngeri ai avut împreună cu tine slujind, preasfinţite. Slavă Celui Ce te-a preamărit pe tine; Slavă Celui Ce te-a încununat; Slavă Celui Ce lucrează prin tine tuturor tămăduiri.

Condacul Sfântului Ierarh Spiridon
Glasul 2
Cele de sus căutând...
De dragostea lui Hristos fiind rănit, preasfinţite, mintea înălţându-ţi-se de lumina vie a Duhului, ai dobândit încercarea cea lucrătoare, prin adânca-ţi cugetare la cele înalte, insuflate de Dumnezeu şi jertfelnic Dumnezeiesc făcându-te, cere pentru toţi Dumnezeiasca iertare.

Tot astazi, facem pomenirea:
- Sfantului Mucenic Sinet;
- Sfantului Alexandru, arhiepiscopul Ierusalimului;
- Sfintilor Cuviosi Amonata si Antu.

Maine, 13 decembrie, facem pomenirea Sfantului Ierarh Dosoftei, mitropolitul Moldovei.

Sursa: CrestinOrtodox.ro

Calendar Ortodox
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Joi Dec 15, 2016 10:05 am

ânta Muceniţă Suzana a trăit pe vremea împăratului Maximian. Era de loc din Palestina. Tatăl ei era păgân şi mama evreică. Sfânta însă a fugit de necredinţa celor doi; a alergat la Hristos şi a primit botezul de la episcopul Silvan. După moartea părinţilor ei, a împărţit toată averea la săraci şi a slobozit din jugul robiei pe robii şi roabele sale. S-a îmbrăcat în haine bărbăteşti, şi-a tuns părul şi a intrat într-o mănăstire de călugări, schimbându-şi numele în Ioan. După ce a trăit acolo douăzeci de ani, a fost clevetită. Venise la mănăstire o schimnică. Socotind că e bărbat, a îndemnat-o la desfrânare. Suzana n-a vrut, aşa că schimnica a pârât-o că a încercat să o necinstească. Sfânta s-a plecat bârfelii şi a cerut să i se dea canon pentru păcatul de care era învinuită. Când episcopul Elefterupolei a aflat de aceasta, s-a dus la mănăstire şi a mustrat pe stareţ. Stareţul atunci a vrut s-o descălugărească. Fericita, găsindu-se într-o nevoie ca aceasta, a cerut să vina la ea două fecioare şi două diaconiţe. Şi lor le-a destăinuit toată taina ei. Când s-a aflat aceasta, episcopul s-a umplut de uimire; a hirotesit-o diaconiţă şi a poruncit să fie stareţă.

Multe minuni a făcut ea în numele lui Hristos. Când a venit ighemonul Alexandru în Elefterupole şi a adus jertfe idolilor, sfânta, de bunăvoie, s-a dus acolo şi numai prin rugăciunea ei a dărâmat la pământ idolii. Pârâtă ighemonului, a fost dusă înaintea lui şi a fost supusă la felurite chinuri şi la sfârşit a fost aruncată în foc. Acolo şi-a dat lui Dumnezeu duhul.
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Sam Dec 17, 2016 6:34 am

Astazi,in calendarul ortodox:
Sf Proroc Daniel si
Sfintii trei Tineri:Anania,Azaria si Misail.
Dezlegare la peste
Psalmul 83
1. Cât de iubite sunt locaşurile Tale, Doamne al puterilor!
2. Doreşte şi se sfârşeşte sufletul meu după curţile Domnului; inima mea şi trupul meu s-au bucurat de Dumnezeul cel viu.
3. Că pasărea şi-a aflat casă şi turtureaua cuib, unde-şi va pune puii săi:
4. Altarele Tale, Doamne al puterilor, Împăratul meu şi Dumnezeul meu.
5. Fericiţi sunt cei ce locuiesc în casa Ta; în vecii vecilor Te vor lăuda.
6. Fericit este bărbatul al cărui ajutor este de la Tine, Doamne; suişuri în inima sa a pus,
7. În valea plângerii, în locul care i-a fost pus. Că binecuvântare va da Cel ce pune lege,
8. Merge-vor din putere în putere, arăta-Se-va Dumnezeul dumnezeilor în Sion.
9. Doamne, Dumnezeul puterilor, auzi rugăciunea mea! Ascultă, Dumnezeul lui Iacob!
10. Apărătorul nostru, vezi Dumnezeule şi caută spre faţa unsului Tău!
11. Că mai bună este o zi în curţile Tale decât mii. Ales-am a fi lepădat în casa lui Dumnezeu, mai bine, decât a locui în locaşurile păcătoşilor.
12. Că mila şi adevărul iubeşte Domnul; Dumnezeu har şi slavă va da. Dumnezeu nu va lipsi de bunătăţi pe cei ce umblă întru nerăutate.
13. Doamne al puterilor, fericit este omul cel ce nădăjduieşte întru Tine.
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mar Dec 20, 2016 8:19 am

Buna dimineata,om bun!
Bun venit!
Rugăciunea unui soţ pentru soţia lui.
“Dumnezeul meu, Tu mi-ai dat o soţie ca tovarăşă nedespărţită a vieţii mele şi să-mi fie părtaşă soartei în timpul călătoriei mele pe pământ. Fă, Preabunule, să cunosc că încredinţându-mi această fiinţă, din mâinile Tale mi-ai încredinţat-o, să-i fac fericirea şi să lucrăm împreună virtutea; că floarea frumuseţii, blândeţii şi a bunătăţii fiind însuşirile firii sale, totdeauna este supusă, prin însăşi firea sa, la felurite slăbiciuni şi neputinţe. Ajută-mi să nu fiu asupritor şi nedrept cu ea. Să nu pretind lucruri mai presus de puterile ei şi împotriva dreptului cuvânt. Căci dacă nu cerem de la strălucitorul trandafir să înflorească afară din timpul său şi de la frageda viorea, să să aibă tăria şi trăinicia copacilor, cum voi cere de la soţia mea lucruri mai presus de puterile ei?”

Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mar Dec 20, 2016 8:19 am

Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mier Dec 21, 2016 11:08 am

Astazi,Sf Mc.Iuliana si Sf Mc.Temistocle...
Buna ziua,oameni buni,trecatori prin Cafenea!
Astazi,21 decembrie la orele 12:44 incepe solstitiul de iarna...Solstitiul de iarna reprezinta momentul inceperii iernii in emisfera nordica si al verii in emisfera sudica. Astfel vom avea ziua cea mai scurta si noaptea cea mai lunga a anului. Dupa solstitiul de iarna ziua va incepe sa creasca si va fi egala cu noaptea la echinoctiul de primavara. In cele ce urmeaza vom oferi datele echinoctiilor si solstitiilor din acest an (2009) si pana in anul .... le gasiti pe net... pe GOOGLE...
Eu ,am extras doar pe cel din acest an:12:44 si din anul urmator,2017:18:28....
Astazi,soarele a rasarit la orele si va apune la orele...Au trecut 355 zile din an si au mai ramas 11... iar pana la Craciun,doar 4 zile... Razz !
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Vin Dec 23, 2016 9:13 am

Sfânta şi preaviteaza Muceniţă Anastasia a trăit în Roma, pe vremea împăratului Diocleţian. Era fiica unui elin, cu numele Prepexastu, şi al unei creştine cu numele Fausta. A învăţat credinţa creştină de la mama ei, iar Sfintele Scripturi de la un bărbat insuflat de Dumnezeu şi binecredincios, cu numele Hrisogon. Părinţii au măritat-o cu un elin, numit Publie. Din pricina necredinţei lui, sfânta se purta cu el fără dragoste; se prefăcea totdeauna bolnavă, ca să nu aibă nici o legătură cu el. Se îmbrăca cu haine proaste şi sărăcăcioase; stătea de vorbă numai cu femei nevoiaşe; slujea pe ascuns pe cei ce pătimeau pentru Hristos, intra în închisorile în care se aflau, le spăla şi le ungea rănile cu untdelemn şi le dădea hrană potrivită, însoţită fiind totdeauna de o slujitoare. Pentru toate aceste fapte, întâi a fost închisă de soţul ei, că îi ştia faptele. S-a întâmplat însă că soţul ei s-a înecat într-o furtună pe mare. Rămasă liberă, Anastasia a împărţit toate averile ei săracilor. După aceea, fără să se mai teamă, slujea celor ce pătimeau pentru Hristos; pe cei care mureau îi lua şi-i îngropa cu cinste. A îndemnat pe mulţi la mucenicie. A fost prinsă, supusă la chinuri de mulţi ighemoni împreună cu alte femei. În timpul chinurilor şi-a luat cununa muceniciei.
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Vin Dec 30, 2016 6:29 pm

Astazi ,on a 365 zi din an…,vinri 2016,in clebdar:Sf Mc.Anisia fecioara;
Sf Cuv. Teodora;
Sf.Cuv.Leon
harti
Celor dragi plcati de langa noi,Odihna vesnica ~!
Celor care-si sarbatoresc zilele de nastere,de nume…LA MULTI ANI !
lA MULTI ANI,TUTUROR CARE TRECETI PE AICI.MAI AVEM O ZI SI VINE NOUL AN,2017..la multI ani BUNI SI FERICITI!
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Stiati ca???   Dum Ian 01, 2017 7:25 pm

Buna seara!
Astazi…1 Ianuarie- Gerar…prima zi a Anului Nou,2017..
Ziua Sf Vasile…
Sa o petreceti in veselie,sanatate si cu incredere in ce o sa vina !
Doamne ajuta!
Noi,mergem mai departe…
sarele a rasarit la orele 8:50 si a apus la orele 17:48..a fost prima zi din an si au mai ramas 364...
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Lun Ian 02, 2017 8:24 am

La multi ani,oameni frumosi la suflet ,dragi si buni!
Astazi,in calendar:
Iniante-praznuirea Botezului Domnului;
Sf.Ier.Silvestru,Ep.Rpmei;
Sf Cuv.Serafim de la Sarov.
Dumnezeu este Domnul şi S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului
Dumnezeu este Domnul şi S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului
O zi binecuvantata va doresc!

Ultima editare efectuata de catre ana16 in Vin Aug 11, 2017 8:15 am, editata de 1 ori
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Lun Ian 02, 2017 8:45 am

La 19 iulie 1759, într-o familie de negustori din oraşul Kursk, din Rusia, s-a născut Prohor Moşnin. În copilărie l-au fascinat vieţile sfinţilor. Iubea să meargă la biserică şi să se retragă singur în rugăciune. De tânăr şi-a urmat chemarea către viaţa religioasă. Şi-a trăit întreaga viaţă în sfinţenie şi dăruire faţă de Dumnezeu, iar clipa morţii l-a găsit îngenuncheat în faţa icoanei Fecioarei Maria. O lume întreagă îl ştie drept Sfântul Serafim de Sarov.

În calendarul creştin ortodox, Sfântul Serafim de Sarov, unul din cei mai cunoscuţi asceţi şi mistici ai Bisericii Ortodoxe, este sărbătorit de două ori: pe 2 ianuarie, dată la care sfântul “s-a mutat în ceruri”, în urmă cu 175 de ani, şi pe 19 iulie, ziua sa de naştere, precum şi ziua când a fost sanctificat de către Biserică, în 1903.
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Sam Ian 21, 2017 9:33 am

Condac 1:
Astazi in calendar:Sf Cuv,Maxim Marturisitorul;
Sf Mc.Neofit
Intarirea preotilor, temelia dogmelor, trambita intelepciunii si pastor al Bisericii te-ai aratat, Parinte Maxim, biruindu-i pe nevazutii vrajmasi si inchipuirile eretice cu taria cunostintei de Dumnezeu. Si in focul mucenicesc te-ai aruncat pentru dragostea lui Hristos, ca drept si sfant impreuna cu tine sa ne veselim de Dansul. Pentru aceasta iti cantam: Bucura-te, Sfinte Cuvioase Maxim, alauta a Sfintei Treimi, luminatorule cel mare in fapta si cuvant!

Icos 1:

Impodobit fiind din tinerete cu fire buna si minte dreapta ai ajuns cel dintai sfatuitor imparatesc, caci harul lui Dumnezeu stralucea din inima ta cu putere, intarindu-te in toata vremea:

Bucura-te, tinerete ajunsa la varsta barbatului desavarsit
Bucura-te, instrainare de placerea cea purtatoare de moarte
Bucura-te, curatire de patimi prin duhovnicestile nevointe
Bucura-te, lumina ajunsa in varful muntelui
Bucura-te, scriitor iscusit al dogmelor dumnezeiesti pe tablitele inimii
Bucura-te, cuptor aprins de focul dragostei ceresti
Bucura-te, topire a impietririi cugetelor
Bucura-te, tacere ce lasi sa se auda voia Domnului
Bucura-te, dar si negraita bucurie a implinirii ei
Bucura-te, tarie a smereniei ce deschizi inimile
Bucura-te, ca ai fost imbracat cu putere de sus
Bucura-te, neincetata pomenire de Dumnezeu
Bucura-te, Sfinte Cuvioase Maxim, alauta a Sfintei Treimi, luminatorule cel mare in fapta si cuvant!
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mar Ian 31, 2017 7:49 am

Sfintii Trei Ierarhi, Vasile, Grigore si IoanÎn această lună, în ziua a treizecea, pomenirea Sfinţilor noştri părinţi şi mari dascăli ai lumii şi ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Cuvântătorul de Dumnezeu şi Ioan Gură de Aur. Sfintii Trei Ierarhi, Vasile, Grigore si IoanPricina acestui praznic a fost următoarea: în zilele împăratului Alexie Comnen care a luat sceptrul împărăţiei în anul 1081, după împăratul Botaniat, s-a iscat neînţelegere între oamenii cei mai de cinste şi mai îmbunătăţiţi. Unii cinsteau mai mult pe Vasile cel Mare, zicând că este înalt la cuvânt, ca unul care a cercetat prin cuvânt firea celor ce sunt, că la fapte se aseamănă aproape cu îngerii, că nu era lesne iertător, că era fire hotărâtă şi nu era stăpânit de nici un lucru pământesc. În schimb, pogorau pe dumnezeiescul Ioan Gură de Aur, zicând că ar fi fost oarecum potrivnic lui Vasile, pentru că ierta prea lesne şi îndemna la pocăinţă. Iar alţii înălţau pe acest dumnezeiesc Ioan Gură de Aur, zicând că este mai omenească învăţătura lui şi că îndreaptă pe toţi, şi-i înduplecă spre pocăinţă prin dulceaţa graiului său. Ei ziceau că Ioan Gură de Aur stă mai presus decât marele Vasile şi Grigorie prin mulţimea cuvântărilor sale, cele dulci ca mierea, prin puterea şi adâncimea cugetării. Alţii înclinau spre dumnezeiescul Grigorie, că adică el ar fi întrecut pe toţi, şi pe cei vechi, vestiţi în învăţătura elinească, şi pe ai noştri, prin înălţimea, frumuseţea şi cuviinţa cuvântărilor şi scrierilor lui. De aceea ziceau că Grigorie biruie pe toţi şi stă mai presus decât Vasile şi Ioan. Deci, se ajunsese acolo că lumea se împărţise: unii se numeau ioanieni, alţii vasilieni şi alţii grigorieni, şi pricire în cuvinte era pe numele acestor sfinţi.
Mai târziu, după câţiva ani, sfinţii aceştia se arătară, unul câte unul, după aceea câte trei împreună, aievea, iar nu în vis, arhiereului care păstorea atunci cetatea Evhaitenilor, şi care se numea Ioan, fiind bărbat înţelept în toate, cunoscător al învăţăturii elineşti, cum se vede din scrierile lui şi care ajunsese pe culmea virtuţilor.
Atunci, sfinţii grăiră într-un glas către dânsul: noi, precum vezi, la Dumnezeu una suntem şi nici o împotrivire sau vrajbă nu este între noi. Ci fiecare la timpul său, îndemnaţi fiind de Duhul Sfânt, am scris învăţături pentru mântuirea oamenilor. Cum ne-a insuflat Duhul Sfânt, aşa am învăţat. Nu este între noi, unul întâi şi altul al doilea, şi de vei chema pe unul, vin şi ceilalţi doi. Drept aceea, scoală-te de porunceşte celor ce se pricesc să nu se mai certe pentru noi. Că nevoinţa noastră a fost aceasta, şi cât am fost vii şi după ce am răposat, ca să împăcăm şi să aducem lumea la unire. Împreunează-ne într-o singură zi şi ne prăznuieşte cu bună-cuviinţă. Înştiinţează şi pe urmaşi, că noi una suntem la Dumnezeu şi încredinţează-i că şi noi vom ajuta la mântuirea acelora ce fac pomenirea; căci nouă ni se pare că avem oarecare îndrăznire la Dumnezeu. Acestea zicându-le, s-a părut că ei se suie iarăşi la ceruri, îmbrăcaţi în lumina nespusă şi chemându-se unul pe altul, pe nume.
Iar minunatul om care a fost Ioan Evhaitul, după ce se sculă, a făcut aşa cum îi porunciseră sfinţii, potolind mulţimea şi pe cei ce se certau, căci acesta era om vestit pentru viaţa lui îmbunătăţită. El a dat Bisericii sărbătoarea aceasta spre a fi prăznuită. Şi iată gândul acestui om: cunoscând că luna aceasta ianuarie, îi are pe câte trei sfinţi: la zi întâi pe Vasile cel Mare, la douăzeci şi cinci pe dumnezeiescul Grigorie şi la douăzeci şi şapte pe dumnezeiescul Ioan Gură de Aur, i-a sărbătorit la un loc în ziua a treizecea, împodobindu-le slujba cu canoane, cu tropare şi cu cuvinte de laudă, aşa cum se cădea. Aceasta pare că s-a făcut şi cu voia sfinţilor, căci laudele închinate lor n-au nici o lipsă şi au întrecut pe toate câte s-au făcut şi câte se vor mai face.
Sfinţii aceştia erau la statul trupului şi la înfăţişarea lor în chipul următor: dumnezeiescul Ioan Gură de Aur era foarte mărunt şi foarte subţire, cu capul mare, ridicat deasupra umerilor, nasul lung, nările late, faţa foarte galbenă, amestecată cu alb, locaşurile ochilor adâncite, dar ochii mari, care îi făceau căutătura veselă şi faţa strălucită, deşi din firea lui părea mâhnit; fruntea mare, fără par, cu multe încreţituri, urechile mari, barba mică şi rară, împodobită cu păr puţin şi cărunt, fălcile trase înăuntru din pricina postului desăvârşit. Mai trebuie să spunem despre dânsul că a întrecut cu graiul pe toţi filosofii elinilor, mai ales cu privire la adâncimea gândurilor şi la dulceaţa şi înflorirea graiului. A tâlcuit Sfânta Scriptură şi a propovăduit Evanghelia cu folos ca nimeni altul, încât de n-ar fi fost acesta (măcar că este o cutezare să zicem aşa), ar fi trebuit ca iarăşi să vină Hristos pe pământ. Cât priveşte virtutea şi fapta şi privirea lăuntrică, i-a întrecut pe toţi, făcându-se izvor de milostenie, de dragoste şi de învăţătură. A trăit şaizeci şi trei de ani şi a păstorit Biserica lui Hristos şase ani.
Vasile cel Mare era înalt şi drept la stat, uscăţiv şi slab, negru la faţă, cu nasul plecat, sprâncenele arcuite, cu fruntea cam posomorâtă, asemenea omului gânditor şi îngrijorat, cu obrazul lunguieţ şi cam încreţit, cu tâmplele adâncite, cam păros la trup, cu barba destul de lungă, căruntă pe jumătate. Acesta a întrecut cu scrierile sale nu numai pe înţelepţii din zilele lui, ci şi pe cei vechi. Străbătând toată învăţătura, era stăpân pe toată ştiinţa; se folosea de toată filosofia înţeleaptă în lucrările sale şi sporea în cunoştinţa tainelor dumnezeieşti. S-a suit în scaunul arhieriei când era de patruzeci de ani şi a cârmuit Biserica cinci ani.
Sfântul Grigorie cuvântătorul de Dumnezeu era om de mijloc la statul trupului, cu faţa palidă dar veselă, cu nasul lat, cu sprâncenele drepte, căutătura blândă şi veselă; la un ochi era mai mâhnit din pricina unui semn de lovitură, la pleoapa de sus; barba nu o avea prea lungă, dar era destul de deasă şi tocmită, iar pe margine gălbuie. Era pleşuv şi alb la păr.
Se cuvine să spunem despre dânsul că dacă ar fi trebuit să se facă vreo icoană sau vreo statuie înfrumuseţată cu toate virtuţile, apoi aceasta ar fi trebuit să înfăţişeze pe sfântul Grigorie, căci el întrecuse cu strălucirile vieţuirii sale pe toţi cei iscusiţi în faptă. A ajuns la atâta înălţime de teologie, că biruia pe toţi prin înţelepciunea cuvântărilor şi a învăţăturilor sale. Drept aceea a câştigat şi numele de teologul, adică de Dumnezeu cuvântătorul. A vieţuit pe pământ optzeci de ani şi a păstorit Biserica din Constantinopol doisprezece ani.
Cu rugăciunile acestor trei ierarhi, Hristoase Dumnezeul nostru, şi cu ale tuturor sfinţilor surpă şi risipeşte ridicările eresurilor; şi pe noi în unire şi paşnică aşezare ne păzeşte şi ne învredniceşte de împărăţia Ta cea cerească, că binecuvântat eşti în vecii vecilor. Amin.
calendar ortodox
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mar Ian 31, 2017 7:50 am

Astazi:Sf Mc.Doctori fara de arginti Chir si Ioan>
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Dum Feb 12, 2017 7:34 am

Sf Ier.Meletie;
Sf Mc. HristeaPoezii de Otilia Cazimir - cele mai frumoase poezii :

Otilia Cazimir - A-nflorit o papadie
Otilia Cazimir - Alb-Iepuraş
Otilia Cazimir - Ariciul
Otilia Cazimir - Baba Dochia
Otilia Cazimir - Baba Iarna Intra-n Sat…
Otilia Cazimir - Ca sa adoarma...
Otilia Cazimir - Calaretul
Otilia Cazimir - Ciocârlanul
Otilia Cazimir - Clopotele
Otilia Cazimir - Cucurigu! Cotcodac!
Otilia Cazimir - Cumătra vulpe
Otilia Cazimir - Cântec de leagăn
Otilia Cazimir - Cântecul pitigoiului
Otilia Cazimir - Cârtiţa şi tractorul
Otilia Cazimir - De Pe-o "Buna Dimineata"
Otilia Cazimir - Din Fuga
Otilia Cazimir - Ghiocelul
Otilia Cazimir - Gospodina
Otilia Cazimir - Gospodina2
Otilia Cazimir - Greu la deal si greu la vale!
Otilia Cazimir - Hultanul
Otilia Cazimir - In zori
Otilia Cazimir - Interior
Otilia Cazimir - Iulie
Otilia Cazimir - La arat
Otilia Cazimir - La drum
Otilia Cazimir - Lastunul
Otilia Cazimir - Lumini si umbre
Otilia Cazimir - Lăstunul
Otilia Cazimir - Martie
Otilia Cazimir - Mos Craciun
Otilia Cazimir - Mos-Andrusca
Otilia Cazimir - Motanas-Motanel...
Otilia Cazimir - Moş - Andruşca
Otilia Cazimir - Mâţişorii
Otilia Cazimir - Ninge!
Otilia Cazimir - O poveste cu-n dulău
Otilia Cazimir - Pentru Tine, Primăvară
Otilia Cazimir - Pentru ce sa-ti fie frica
Otilia Cazimir - Poveste De Omat
Otilia Cazimir - Poza Veche
Otilia Cazimir - Puisorul cafeniu
Otilia Cazimir - Raţa sfădăuşă
Otilia Cazimir - Scrisoare
Otilia Cazimir - Strofa risipita
Otilia Cazimir - Sub Iarba Câmpului
Otilia Cazimir - T;ântarul si avionul
Otilia Cazimir - Tara Mea
Otilia Cazimir - Trei Ratuste
Otilia Cazimir - Uite, vine mos Craciun
Otilia Cazimir - Un camin de pasarele
Otilia Cazimir - Un mielut cu zurgalau
Otilia Cazimir - Unde-s ochelarii?
Otilia Cazimir - Vara
Otilia Cazimir - Vine Ene pe la gene
Otilia Cazimir - Vis Alb
Otilia Cazimir - Vulpea cizmăriţă
Otilia Cazimir - În Ploaie
Otilia Cazimir - În poiană
Otilia Cazimir - Înserare
Otilia Cazimir - Ţara mea
sub un bulgare-nghetat
Cu caciulita alba de zapada,
Un ghiocel sfios si speriat
Isi scoate capusoru-n vant sa vada.

Ce minunata-i dimineata-n crang
Si ce caldut si bine e afara!...
De ce-ar intarzia-n pamant, natang,
Cand are strai nout de primavara?

E liniste in jur...Si-i cel dintai,
Si-i singurel: un firicel de viata...
Doar iepurasul fara capatai
Se-apropie tiptil si-i iese-n fata.

I-e foame - insa cum sa se indure?
- Esti prea subtire, fraged ghiocel...
Si s-a tot dus. In urma lui peste padure
Incepe-a ninge-ncet, incetinel.

Iar bietul ghiocel abia se vede
Prin fulgii moi de puf ce prind sa cearna.
Se-nalta-n piciorus, nu-i vine-a crede...
- Ia uite, frate, parca-i miez de iarna!

Si capusoru-i cade ostenit.
Invinetit de frig, se infioara:
- Nu-mi pare rau ca mor...M-am cam grabit,
Dar am adus o noua primavara!
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Vin Mar 10, 2017 9:56 am

BUNA DIMINEATA,OAMENI BUNI !
Astazi, in calendar:
Sf Mc.Codrat,Ciprian,si Dionisie.
Sa aveti o zi de vineri frumoasa,in rugaciune si bunatate, cu daruiri(milostenie) pentru cei amarati ,in nevoi ,bolnavi si pe care ii aveti in gand si rugaciune ,in atentia domniilor voastre.
Stiti ce inseamna ,dorul???
sa simti ca o particica din tine iti lipseste???
ma vor intelege doar cele(cei care citesc) si au pe cineva drag sufletuli aflat departe la zeci ori sute,mii de kilometri .. ❤
Ceilalti categoric nu stiu… cat de dureos poate fi,de sfasitor..
daca ii aveti mereu pe cei dragi langa voi sa nu uitati sale spuneti mereu:te iubesc,imi esti drag(a),esti pretuit(a)…
Sa aveti o zi cu liniste,dor si bucurie in suflet !
Celor plecati,adormiti… iertare si odihna vesnica!
Tuturor care isi sarbatoresc ziua numelui ori ce altceva special din viata…LA MULTI ANI !
Dumnezeu sa va binecuvinteze !
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Joi Mar 30, 2017 7:18 am

Buna dimineata lume draga,trecatori prin Cafenea si pe pagina sufletului.!
Astazi.in calendar:
Sf Cuv.Scararul ;
Sf Euvula,mama Sf. Pantelimon
Cuviosul Ioan Scărarul, s-a pogorât de la muntele Sinai la noi, ca un nou văzător de Dumnezeu, şi ne-a arătat pe ale sale lespezi scrise de Dumnezeu – cuvinte ce se numesc „Scară” -, în care literele cele văzute învaţă osteneală, iar puterea ce se înţelege din literele cele alcătuite povăţuieşte la vederea de Dumnezeu.sursa:doxologia.net
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Dum Apr 30, 2017 7:53 am

232_zBxLp2zz82RJBgQou9FdezIYI--7RM6hlZ3KqxGfKt_MqLwjY5fHPCp3qdIB
Am ajuns si in duminica a III-a dupa Pasti-a MIRONOSITELOR.
In Duminica Mironositelor sunt cinstite femeile ce au venit la mormantul Mantuitorului nostru Iisus Hristos cu miruri.
Sfintele Femei Mironosite sunt modele de credinta pentru toate femeile crestine.
Astazi este ZIUA FEMEILOR CRESTINE;sotii,mame,gospodine….
Sa o cinstim cum se cuvine si sa luam drept pilde comportamentul lor..credinta si daruirea lor !
Sf Ap.Iacob al lui Zevedeu;
Sf Ier.Donat.
Celor plrcati la Domnul,odihna vesnica in pace si liniste si iertare de pacate!
Tuturor care va sarbatoriti ceva special din viata voastra: Hristos a Inviat!
La multi ani !

Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Sam Mai 06, 2017 9:34 am

• Sfântul si dreptul si mult-patimitorul prooroc Iov
• Sf. Cuv. Mamant, Pahomie, Ilarion
• Sf. Mc. Dimitrion, care, fiind sagetat, s-a savârsit
• Sf. Mc. Danax, Mesir si Terinos, care de sabie s-au savârsit
• Sf. Mc. Donat, care fiind sagetat, s-a savârsit
• Sf. Mc. Varvar, care de sabie s-a savârsit
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Dum Mai 07, 2017 5:04 pm

Astazi:Aratarea pe cer a semnului Sfintei Cruci in Ierusalim;
Sf Mc.Acachie si Codrat

[/url]
https://i58.servimg.com/u/f58/19/61/71/78/gfjnhg10.jpg

Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Mar Mai 09, 2017 8:07 am

Bun venit !
Astazi,in calendarul ortodox:
Sf Proroc Isaia;
Sf Mc.Hristofor;
Aducerea la Bari a moastelor Sf .Ier.Nicolae
Va doresc o zi cu binecuvantari de sanatate,reusite si multe bucurii…

Celor dragi plecati de langa noi,mama,tata,bunici,frate,cumnat Cici… matusi,unchi… odihna vesnica in pace si liniste si Dumnezeu sa va ierte !
Daca astazi,sarbatoriti,cei care treceti pe aci,ceva deosebit in vietile voastre..de la ni: Pace,liniste,dragoste si LA MULTI ANI cu sanatate si impliniri !
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚

MesajSubiect: Re: Calendarul zilei    Joi Mai 11, 2017 9:41 am

Astazi in calendar:
Sf Sfintit Mucenic Mochie preotul;
Sf Ier.Metodie si
Sf Cuv.Chril,luminatorii slavilor.
va doresc o zi frumoasa si plina cu sanatate…
Sa fiti iubite(i) !
Sus In jos
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚